Kupowanie kosmetyków: jakich składników unikać?

rózne kosmetyki dla kobiet do makijażu

Kupowanie kosmetyków – mimo wszystko – nie należy do najłatwiejszych zadań. Biorąc pod uwagę mnogość kosmetyków dostępnych na sklepowych półkach, musimy pamiętać, że nie każdy z nich okaże się idealny dla zdrowia naszej skóry i całego naszego organizmu.

Bywa przecież tak, że to co, ma za zadanie nam pomóc – przeszkadza. I tak właśnie bywa wtedy, gdy wybierzemy kosmetyki, które w swoim składzie zawierają składniki nieodpowiednie, których powinno się unikać. Dziś opiszemy kilka z nich, żebyście na przyszłość wiedziały, czego nie kupować.

 krem do rąk na dłoni

OLEJE MINERALNE

Tak zwane oleje mineralne, to nic innego jak puste wypełniacze miejsca w opakowaniu kosmetyku. Dzięki nim kremu jest dużo, jednak ilość ta nie jest zbyt wartościowa. Oleje mineralne występują na pudełeczkach i ulotkach pod różnymi nazwami. Najczęściej jednak można spotkać się z tak zwanym olejem parafinowym. Nie wchłania się on w skórę, zostaje na niej, tworząc powłokę, która blokuje pory i zanieczyszcza skórę. Przez oleje tego typu nasza skóra traci zdolność do cyrkulacji powietrza i nie oddycha.

OLEJE SILIKONOWE

Tak zwane oleje silikonowe to kolejna grupa olejów, które dodawane są do kosmetyków tylko ze względów czysto fizycznych czy estetycznych. Nie dają one nic naszej skórze, nie wspomagają żadnych procesów odżywczych czy nawilżających. Są, bo są. A ich rola ogranicza się do sprawiania, żeby kosmetyk był łatwiej rozprowadzalny, a skóra oraz włosy wydawały się miększe po jego użyciu. Kosmetyki z dodatkami olejów silikonowych zdecydowanie można sobie odpuścić.

 lakiery i odżywki do paznokci o różnych kolorach

FORMALDEHYD

Substancja ta, choć dość często dodawana do kosmetyków w małym stężeniu, jest bardzo niebezpieczna dla ludzi. Mówi się nawet, że może być rakotwórcza. Formaldehydu głównie dodaje się do produktów, których zadaniem jest utwardzenie płytki paznokcia. Kupowanie takich produktów jednak jest wielkim błędem. Formaldehyd bowiem może wywoływać liczne reakcje alergiczne, a ponadto sprawić, że płytka naszego paznokcia zacznie się rozdwajać. Zanim więc kupimy odżywkę do paznokci, przeczytajmy dokładnie jej skład.