Jak zrobić własną pastę do zębów?

Mycie zębów to ważna i codzienna czynność każdego z nas. Można powiedzieć, że zęby są poniekąd naszą wizytówką, dlatego tak istotne jest, by o nie w należyty sposób dbać. Niestety pasty sprzedawane w sklepach i drogeriach mają często niezbyt ciekawy dla naszego zdrowia skład. Dlatego właśnie dziś zaproponujemy Wam naturalne zamienniki, które możecie przygotować w swoich domach.

Pasty do zębów, które dostać możemy na co dzień w różnego rodzaju dyskontach czy innych sklepach, zawierają składniki, które niekoniecznie muszą być dobre dla naszego szkliwa oraz kości.

Mowa tu głównie o fluorze oraz tlenku tytanu.

piękne białe zęby u kobiety

Nadmiar fluoru może bowiem wpływać negatywnie na różne aspekty naszego organizmu. Na przykład:

  • powoduje kruszenie się kości,
  • może wywoływać otępienie umysłowe,
  • blokuje przepływ magnezu do organizmu,
  • wywołuje fluorozę (a więc zatrucie fluorem),
  • może spowodować trądzik fluorowy.

Tlenek tytanu natomiast może powodować powstawanie stanów nowotworowych i przednowotworowych.

Jak więc sobie radzić? Wystarczy przygotować własną – domową – pastę do zębów.

A oto nasze przepisy:

Pasta z przeróżnych ziół

Aby stworzyć pastę ziołową należy przygotować następujące składniki: rumianek, szałwię, melisę, olejek kokosowy oraz goździki. Całość trzeba wymieszać ze sobą w równych proporcjach. Co ważne – zioła muszą być wysuszone i zmielone w drobny proszek. Dopiero wówczas możemy połączyć je z olejem kokosowym, który scali wszystkie składniki.

Pasta ziołowa nie tylko spraw, że nasz oddech będzie świeży i pachnący, ale również pozwoli nam utrzymać prawidłową ochronę dziąseł.

szczoteczka i pasta do zebów

Pasta szałwiowa

Pasta szałwiowa również cieszy się sporym uznaniem wśród miłośników zdrowego, naturalnego trybu życia. Aby ją przygotować, należy posiadać: sodę oczyszczoną, zmieloną w proszek szałwię oraz olejek kokosowy. Teraz wystarczy wymieszać wszystko ze sobą w proporcjach 1:1.

Dla urozmaicenia doznań smakowych i zapachowych warto dodać do tej mieszanki olejek szałwiowy lub tez miętowy.

Pasta szałwiowa jest nie tylko aromatyczna i świeżo pachnąca, ale również wspomaga układ odpornościowy, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne.