Chirurgia plastyczna – czy jest ona bezpieczna?

Chirurgia plastyczna od samego początku budzi kontrowersje. Dla wielu to nadal temat tabu, mimo rosnącej popularności wśród kobiet i mężczyzn. Z roku na rok coraz więcej osób poddaje się operacjom. Tym drobnym i tym bardziej zaawansowanym. Co jakiś czas wypływają informacje o nieudanych zabiegach. Czy chirurgia plastyczna jest więc bezpieczna?

Wśród najpopularniejszych zabiegów znajdują się liposukcja, odsysanie tłuszczu czy operacje powiększenia biustu. Nie każdy jednak pamięta, że każda operacja to ingerencja w ludzkie ciało i może ona zagrażać życiu.

źródło: klinika Christoffer Ingves

Statystyczne ryzyko wystąpienia problemów pooperacyjnych jest małe. Wiąże się to głównie z wystąpieniem skutków ubocznych lub powikłań. Z tego powodu bardzo ważna jest rozmowa pacjenta z lekarzem. Pacjent powinien dostarczyć informacji o swojej medycznej historii, natomiast lekarz musi poinformować o zagrożeniach jakie niesie ze sobą przykładowo znieczulenie ogólne. Częste powikłania to bliznowacenie, trudne gojenie się ran pooperacyjnych czy reakcje alergiczne. W nielicznych przypadkach może dojść do uszkodzenia nerwów.

W jaki sposób można więc uniknąć niebezpieczeństwa? Przede wszystkim trzeba wybrać dobrą klinikę, gdzie lekarze są specjalistami w chirurgii plastycznej. Renomowana klinika to podstawowa gwarancja bezpieczeństwa. Muszą być zlecone niezbędne badania lekarskie zanim zabieg zostanie wykonany. Ponadto ośrodek powinien być zaopatrzony w nowoczesny sprzęt. Równie ważny jest przeszkolony zespół medyczny. O dobrym stanie kliniki świadczy także estetyczny wygląd zapewniający komfort.

Kolejnym ważnym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarzy tuż po operacji. Trzeba być świadomym, że powrót do formy zajmie nawet do kilkunastu tygodni. Przez ten czas należy stosować się do zaleceń lekarza odnośnie gojenia się ran pooperacyjnych czy występujących obrzęków. Należy zapewnić sobie czas na odpoczynek i oszczędzanie się w miarę możliwości.

Chirurgia plastyczna wykonywana pod okiem ekspertów zapewni bezpieczeństwo. Należy jednak uwzględnić ograniczenia organizmu, jeżeli badania wykażą, że nie można poddać się danemu zabiegowi.